1 2 3 4 5 6

Sokratas (graikų filosofas)

Sveikata - ne viskas, bet be sveikatos nėra nieko.

Gydomasis purvas 

Gydomasis purvas - natūralus gamtinis gydomasis veiksnys

Mūsų sanatorijoje gydymui naudojamas durpinis purvas, kasamas Jovaišių karjere, priklausančiame “Eglės” sanatorijai. Durpės yra ilgai trunkančio augalinių organizmų irimo (beveik nepatenkant deguoniui) produktas.

Gydomųjų durpių veikimo mechanizmų paaiškinimui yra įvairių hipotezių. Šiuo metu manoma, kad purvo procedūros, veikdamos per odos mechaninius, šiluminius, cheminius, skausminius ir kitus receptorius, sukelia sudėtingas refleksines reakcijas. Pirmiausia pradeda veikti trofiniai (audinių mitybos) refleksai. Odoje atsipalaiduoja biologiškai aktyvios medžiagos, per kurias pradeda reaguoti visos organizmo sistemos.

Skiriamos trys gydomojo purvo procedūros fazės. Pirmoji - refleksinė-išorinė fazė, kurios metu purvo energija paveikia odos receptorius, per kuriuos yra paveikiama centrinė nervų sistema. Kaip atsakas prasideda antroji fazė – neurocheminė. Kaip jau anksčiau minėta, atsipalaiduoja biologiškai aktyvios medžiagos, kurios, cirkuliuodamos kraujyje, stimuliuojančiai veikia nervų sistemą. Trečioji fazė – atoveiksmio, trunka ilgiausiai (nuo 2 iki 24 valandų ir ilgiau).

Dėl purvo aplikacijų sukeltų organizme poslinkių normalizuojasi įvairios funkcijos, gerėja audinių ir organų kraujotaka, mityba, didėja deguonies įsisavinimas, aktyvėja vidaus sekrecijos liaukų veikla, ypač jeigu ji buvo nepakankama, gerėja įvairių uždegiminio proceso produktų pašalinimas. Dėl šių priežasčių pasireiškia skausmą mažinantis, priešuždegiminis  efektai, aktyvuojasi organizmo apsauginis ir prisitaikymo mechanizmai ir kita.

“Eglės” sanatorijoje atliekamos šios gydomojo purvo procedūros:

  • Purvo aplikacijos
  • Purvo vonios
  • Ginekologiniai ir rektaliniai purvo tamponai
  • Dantenų aplikacijos
  • Elektropurvas

Gydomasis purvas rekomenduojamas esant: judamojo - atramos aparato organų (stuburo, kaulų, sąnarių, raumenų, raiščių ir kt.) susirgimams, nervų sistemos susirgimams, virškinimo sistemos ligoms, periferinių kraujagyslių susirgimams, traumų, nudegimų, nušalimų liekamiesiems reiškiniams, ausų-nosies-gerklės ligoms.

Gydomasis purvas nerekomenduojamas, jei yra:ūmi, o daugeliu atveju ir poūmė susirgimo stadija, įvairios kilmės kūno temperatūros pakilimas, aktyvi tuberkuliozė, širdies nepakankamumas, piktybiniai navikai, pakartotiniai kraujavimai iš vidaus organų, nėštumas.

Gydomąjį purvą skiria ir dozuoja gydantis gydytojas, atsižvelgdamas į Jūsų sveikatos būklę.

 

BALTASIS GYDOMASIS PURVAS

Gydomasis purvas medicinoje naudojamas daugelį metų. Jau senovės egiptiečiai, romėnai, graikai gydymui naudojo purvą. I m. e. amžiuje senovės Romos istorikas Plinijus Vyresnysis mini „žemes, išgydančias žaizdas“. Klaudijus Galenas, gyvenęs II m. e. amžiuje, aprašė „egiptietišką“ gydomojo purvo panaudojimo būdą. Italijoje gydymas purvu paplito XVI a., Prancūzijoje - XVII a., Vokietijoje - XVIII a., Rusijoje - XIX a.

Šiuo metu gydymas purvu plačiai taikomas įvairiose pasaulio šalyse. „Eglės“ sanatorijoje, veikiančioje keturis dešimtmečius, gydymui naudojamas durpinis purvas. Dabar mes, vieninteliai Lietuvoje, Jums siūlome išbandyti BALTOJO GYDOMOJO PURVO, PRISOTINTO MINERALINIU VANDENIU IŠ SAVO GRĘŽINIŲ, APLIKACIJAS.

Kas yra baltasis gydomasis purvas? Baltasis gydomasis purvas – tai organinės kilmės esamų ar buvusių gėlavandenių ežerų dumblas. Jo gydomosios savybės yra vertinamos dėl geresnių šiluminių rodiklių, nei gydomųjų durpių, taip pat jame daug organinių, biologiškai aktyvių medžiagų, mikroelementų (geležies, mangano, cinko, vario, chromo, kobalto ir kt.).

Koks gydomasis baltojo purvo poveikis? Procedūros metu jis veikia patį didžiausią žmogaus organą – odą, o tuo pačiu ir visus organizmo audinius bei organus. Odoje yra daugybė nervinių galūnėlių jautrių spaudimui, skausmui, temperatūrai. Procedūros metu, per odą gaunama informacija, nervinėmis skaidulomis patenka į galvos smegenis,  apdirbama ir siunčiama vidaus organams. Gerėja kraujotaka, medžiagų apykaita, kūnas pradeda prakaituoti, šalinama susikaupusios jame kenksmingos medžiagos, šlakai, pakyla temperatūra. Baltasis purvas procedūros metu savo svoriu nežymiai slegia, tarp jo ir odos susidaro trintis, todėl gaunamas mikromasažo (mechaninis) efektas. Prilipęs prie odos, jis tarsi „prisiklijuoja“ negyvas ląsteles, bakterijas, kenksmingas medžiagas ir taip valo odą ir organizmą. Be to jis drėkina odą, saugo ją nuo išsausėjimo ir senėjimo.

Priklausomai nuo baltojo purvo temperatūros (terminis efektas), oda iš jo pasisavina biologiškai aktyvias, į vitaminus ir hormonus panašias medžiagas, mikroelementus. Dėl to organizme lėtėja ar visai sustoja uždegiminiai procesai, aktyvinasi pagrindinių organizmo liaukų veikla (skydliaukės, lytinių, hipofizio, antinksčių), stiprėja imunitetas.

Taigi, baltasis purvas veikia visą organizmą, sukeldamas jame sudėtingus procesus ir taip pagerina jo atsparumą, vyksta sveikimo procesai.

Pagrindiniai baltojo purvo gydomieji efektai: atstatomasis, imunitetą gerinantis, randų susidarymą slopinantis, priešbakterinis, raminantis, kraujo krešumą mažinantis, anticeliulitinis.

Kada rekomenduojamas baltasis purvas? Tai judamojo – atramos aparato pažeidimai ir susirgimai, liekamieji reiškiniai po galvos ir nugaros smegenų traumų, radikulitai, virškinamojo trakto susirgimai, odos ligos, ginekologiniai susirgimai, prostatitas, lėtinės kvėpavimo organų ligos ir kt.

Kada negalima naudoti šio gydymo? Sergant tuberkulioze, sunkia bronchine astma, kraujo ligomis, inkstų ligomis esant inkstų funkcijos nepakankamumui, esant padidintai skydliaukės funkcijai, piktybiniams augliams, ūmiems infekciniams susirgimams, ūmiems uždegiminiams procesams, širdies nepakankamumui II-III laipsnio, esant dideliam nutukimui, dažniems ir pasikartojantiems įvairios kilmės kraujavimams, nėštumui.

Kaip atliekama procedūra? Jūs nusirengiate ir gulatės ant procedūrinės kušetės. Slaugytoja ant Jūsų kūno užtepa įkaitinto iki 38 – 40 °C 1 - 2 cm storio baltojo purvo sluoksnį (išskyrus širdies ir kaklo priekinį ir šoninius paviršius). Įvynioja į klijuotę ir užkloja šilta antklode. Procedūros trukmė 15 - 20 min. Po procedūros prausiatės po dušu (be muilo), nudžiovinate (ne trinate) odą rankšluosčiu. Rengiatės, ilsitės apie 30 min. Procedūros atliekamos kas antrą dieną. Rekomenduojama atlikti apie 8 procedūras.

PASTABA. Prieš nuspręsdami pasinaudoti šia procedūra, pasitarkite su Jus gydančiu gydytoju.